Zasady funkcjonowania biblioteki Collegium Historicum

Uprzejmie informujemy, że od 18 maja 2020 r. Biblioteka Collegium Historicum wznawia dla pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Archeologii, Wydziału Historii, Wydziału Nauk o Sztuce oraz Instytutu Antropologii i Etnologii możliwość wypożyczania oraz dokonania zwrotu publikacji wypożyczonych w BCH.

Obsługa Czytelników Sekcji Historii Sztuki BCH odbywała się będzie w wyznaczonym miejscu w holu Collegium Novum UAM.Podczas przebywania w obrębie punktu wypożyczeń i zwrotów czytelnicy powinni zachowywać dystans przestrzenny (minimum 2 metry) oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego: mieć zasłonięte nos i usta, przed podejściem do stanowiska obsługi dezynfekować ręce płynem odkażającym; zaleca się stosować rękawiczki ochronne.

Przed przystąpieniem do zamówienia należy sprawdzić stan konta czytelnika (w zakładce Konto czytelnika), które powinno być aktywowane w bieżącym roku akademickim i wolne od blokad finansowych, zgodnie z Regulaminem korzystania z systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: http://lib.amu.edu.pl/regulamin-i-oplaty/. Zapisu do Biblioteki bądź aktywacji konta bibliotecznego można dokonać online poprzez kliknięcie w zakładkę Konto czytelnika. Wszelkich płatności należy dokonywać z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.

Wypożyczenia

1. Publikacje przeznaczone do wypożyczenia na zewnątrz (opisane w katalogu jako „Wypożyczane wszystkim czytelnikom z UAM”) zamawiać należy elektronicznie
    w katalogu online, poprzez przycisk „zamów” widoczny przy wybranej pozycji.
  2. Jednorazowo można wypożyczyć maksymalnie 5 woluminów. Zamówienia składane na większą liczbę książek będą ograniczane do pięciu wg kolejności wydruku.
  3. Zamówienia z księgozbioru Sekcji Historii Sztuki złożone do godz. 10.00 będą realizowane tego samego dnia. Odbiór zamówionych pozycji jest możliwy od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00 w miejscu wyznaczonym w holu Collegium Novum. O możliwości odbioru zamówionych materiałów informuje wpis na Koncie czytelnika i/lub e-mail. Prosimy zgłaszać się po nie, w ciągu 7 dni, po sprawdzeniu, że już się na koncie znajdują.
  4. Z publikacji niepodlegających wypożyczeniom (opisane w katalogu jako „Udostępniane na specjalnych zasadach”oraz„Do korzystania w czytelni”) Biblioteka może   wykonać kopie, na które należy złożyć zamówienie za pomocą poczty elektronicznej na adres: bibhis@amu.edu.pl wg wcześniej określonych zasad widocznych na stronie Biblioteki (do 30 stron skanu jednorazowo).

Zwroty

1. Zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych SHS można dokonać od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00 w holuCollegium Novum, odkładając publikacje na wyznaczony wózek biblioteczny. Książki poddane będą trzydniowej kwarantannie. Po czterech dniach roboczych od momentu zwrotu książek czytelnik zobowiązany jest do sprawdzenia na swoim koncie, czy materiały biblioteczne zostały z niego zdjęte.
  1. Zaległe opłaty za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych należy uregulować wyłącznie z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.W gmachu Collegium Novum nie będą pobierane żadne płatności. Książki, których termin zwrotu przypadł na okres zamknięcia Biblioteki lub obecny czas ograniczonego funkcjonowania, nie będą pobierane kary. Termin zwrotu wypożyczonych książek będzie automatycznie przedłużany do momentu przywrócenia normalnego funkcjonowania Biblioteki.