XLIII Seminarium Mediewistyczne im. Alicji Karłowskiej-Kamzowej 8-11 grudnia 2021 w Poznaniu

« Zamki i rezydencje średniowiecznej Europy »

organizatorzy: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk ● Biblioteka Raczyńskich ● Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu  Instytut Historii Sztuki UAM  ● Instytut Filologii Polskiej UAM

Tematem tegorocznego Seminarium będą «Zamki i rezydencje średniowiecznej Europy» («Les châteaux et les hôtels particuliers de l’Europe médiévale»). W obradach uczestniczyć będą badacze z różnych krajów Europy i różnych dziedzin. Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom zamiejscowym wyżywienie i skromny nocleg  w klasztorze Chrystusowców w sąsiedztwie katedry poznańskiej. Po zasadniczej części obrad przewidujemy obbjazd zabytkoznawczy «Śladami Wilhelma de Machaut» («Sur les traces de Guillaume de Machaut»). Przewidujemy symultaniczne tłumaczenie wszystkich wystąpień na język francuski i z języka francuskiego, następnie zaś w pełni dwujęzyczną, polsko-francuską publikację.

Gdyby problemy związane z Covid19 lub inne względy uniemożliwiły uczestnikom Seminarium przybycie do Poznania, obrady – w tym i dyskusję oraz tłumaczenie symultaniczne – przeniesiemy w części lub całości do internetu.

Zgodnie z tradycją uczestnikami obrad będą zarówno doświadczeni badacze (którzy zostali już zaproszeni), jak i młodzi, rozpoczynający dopiero pracę naukową. Oczekujemy zgłoszeń, które nadsyłać prosimy w terminie do połowy sierpnia bieżącego roku na adres mailowy koordynatorki obrad, pani Partycji Waśkowiak [patrycja.waskowiak@gmail.com]. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko, afiliację, przewidziany temat referatu(czas wygłoszenia referatu nie powinien przekraczać 20 minut) i adres e-mailowy zgłaszającego. W przypadku liczby zgłoszeń uniemożliwiającej przyjęcie wszystkich chętnych, Komitet Naukowy zastrzega sobie możliwość dokonania selekcji zgłoszonych propozycji.

Komitet naukowy Seminarium:

prof. Katarzyna Dybeł (Instytut filologii romańskiej UJ)

prof. UJ Joanna Gorecka-Kalita (Instytut filologii romańskiej UJ)

prof. Jarosław Jarzewicz (Instytut Historii Sztuki UAM)

prof. UAM Jacek Kowalski (Instytut Historii Sztuki UAM)

prof. UAM Anna Loba (Instytut filologii romańskiej UAM)

dr Tomasz Ratajczak (Instytut Historii Sztuki UAM)

prof. Bernard Ribémont (professeur émerite, Université d’ Orléans)

dr František Záruba (Historický ústav Akademie věd České republiky, Praha)

Seminarium Mediewistyczne im. Alicji Karłowskiej-Kamzowej jest dorocznym spotkaniem mediewistów różnych specjalności (historyków sztuki, historyków literatury, historyków, muzykologów etc.) oraz badaczy literatury staropolskiej zainicjowanym przed ponad czterdziestu laty w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk przez jego obecną patronkę, historyka sztuki,  śp. prof. Alicję Karłowską-Kamzową. Spotkania te kontynuujemy we współpracy  z Instytutami Historii Sztuki i Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z Muzeum Archidiecezjalnym i Biblioteką Raczyńskich  w Poznaniu.