Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UAM oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej, studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Sztuka codzienności czy codzienność sztuki?”. Sztuka jest odbiciem naszego myślenia o nas samych i otaczającym świecie. Szybko zmieniająca się rzeczywistość jest dla nas punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak sztuka przejawiała się w życiu codziennym człowieka ubiegłych epok. Jakie miejsce sztuka zajmowała w codzienności, ale także w jaki sposób sztuka tą codzienność odzwierciedlała? Jaka czeka nas przyszłość? Czy w dobie powszechności sztuki będziemy jeszcze szukać estetycznych przeżyć w muzeach i galeriach sztuki? Jako młodzi historycy sztuki czujemy potrzebę debaty, a konferencja ma stanowić platformę wymiany myśli, doświadczeń i stanu badań między uczestnikami z różnych ośrodków akademickich.
Sugerowane tematy wystąpień:
* obrazy codzienności (reklama, plakat, graffiti)
* dźwięki codzienności (rola i jakość muzyki)
* sztuka filmowa (kunszt czy przemysł?)
* architektura użytkowa (budownictwo mieszkalne, budynki użyteczności publicznej)
* przedmioty codziennego użytku kiedyś i dziś
* rzemiosło artystyczne
* wzornictwo przemysłowe
* codzienność w malarstwie (martwe natury, pejzaże, życie codzienne)
* codzienność w sztuce współczesnej (reakcja sztuki na codzienność, dialog sztuki z codziennością)
* status sztuki we współczesnych świece (czy sztuka jeszcze nas porusza? Czy sztuka współczesna jeszcze nas szokuje?)
* codzienność artysty kiedyś i dziś
Powyższe zagadnienia nie wyczerpują proponowanej tematyki. Konferencja skierowana jest przede wszystkim do studentów historii sztuki, ale nie tylko. Do wzięcia udziału w obradach zapraszamy także przedstawicieli innych nauk humanistycznych.
Zgłoszenia i abstrakty (do 2000 znaków ze spacjami) prosimy przesyłać do 16 lutego 2020 r. na adres: kolo.shs@gmail.com. W wiadomości prosimy o zamieszczenie następujących informacji: imię i nazwisko, jednostka naukowa, rok studiów.
Udział w konferencji jest bezpłatny.