Serdecznie zapraszamy na spotkanie online poświęcone książce Lydii Goehr Dzieła muzyczne w muzeum wyobraźni. Esej z filozofii muzyki. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca – poniedziałek – o godzinie 17.00 za pośrednictwem platformy Jitsi, transmitowane będzie również na kanale YouTube Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
W spotkaniu udział weźmie Lydia Goehr, a o jej książce dyskutować będą: Zbigniew Białas (tłumacz pracy), Agnieszka Draus, Krzysztof Guczalski, Ryszard Lubieniecki. Spotkanie poprowadzi Ewa Schreiber.
Książka Lydii Goehr Dzieła muzyczne w muzeum wyobraźni. Esej z filozofii muzyki jest drugim tomem Biblioteki Res Facta Nova, nawiązującej do serii wydawniczej ukazującej się w latach 1970-1988 pod nazwą Biblioteka Res Facta.
Praca Lydii Goehr to w ostatnich dziesięcioleciach jedna z najczęściej cytowanych prac z zakresu filozofii muzyki. Autorka wykazuje w niej ograniczenia metody analitycznej, które przekracza, wprowadzając perspektywę historyczną. Centralnym zagadnieniem publikacji jest pojęcie „dzieła” muzycznego, które okazuje się historycznie uwarunkowanym fenomenem skrystalizowanym około 1800 roku. Wtedy też narodziły się funkcjonujące do dziś normy i zwyczaje charakteryzujące praktyki społeczne związane z muzyką klasyczną. Zagadnienie to ukazane zostaje w szerokim kontekście dziejowym, sięgającym wstecz do czasów starożytnych oraz w przód – do nurtów eksperymentalnych XX wieku. Epoka, w której pojęcie „dzieła” zyskało funkcję normatywną, jawi się w tym świetle jako względnie krótka i przemijająca już faza w procesie przemian kultury. Autorka porusza na tym tle m.in. problem autentyczności wykonawstwa na dawnych instrumentach, dokonując krytyki ideału „wierności dziełu” („Werktreue”).
Linki:
login do platformy jitsi
kanał YouTube Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Podczas logowania na platformę jitsi uprzejmie prosimy o podawanie swojego imienia i nazwiska, co ułatwi prowadzenie dyskusji.
W przypadku kłopotów technicznych z zalogowaniem się na spotkanie na platformie jitsi albo oglądaniem transmisji na kanale YouTube, prosimy o zwrócenie uwagi na komunikaty na stronie www.resfactanova.pl, gdzie na bieżąco będziemy informować o ewentualnych zmianach linków.