Erasmus+

Program Erasmus+ na Wydziale Nauk o Sztuce umożliwia Ci wyjazdy stypendialne do większości państw europejskich  i podjęcie studiów na jednym z  uniwersytetów lub jednostek szkolnictwa wyższego.

W programie Erasmus+ otrzymasz możliwość wyjazdu w każdym cyklu studiów (licencjackich, magisterskich, doktoranckich),  niezależnie od trybu studiów (studia dzienne lub zaoczne). Aby ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmusa, musisz ukończyć pierwszy rok studiów. W zależności od instytucji przyjmującej, możesz być wysyłany na okres 1 lub 2 semestrów.

Dzięki  programowi Erasmus+:

  • zrealizujesz część studiów na zagranicznej uczelni i w międzynarodowym otoczeniu,
  • poznasz system kształcenia i metody nauczania w innym kraju,
  • podniesiesz swoje kompetencje językowe,
  • nawiążesz nowe znajomości,
  • poznasz inne kultury

Lista uczelni partnerskich dostępna  jest w USOSweb.

Rekrutacja na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ odbywa się poprzez Uczelniany System Obsługi Studenta USOS: http://usosweb.amu.edu.pl

Szczegóły dotyczące rekrutacji: https://bosch.amu.edu.pl/erasmus-2022-2023/

Rekrutacja na praktyki Erasmusa: https://bosch.amu.edu.pl/erasmus-pratyki-2022-2023/

  1. Średnia ocen z semestrów/lat studiów poprzedzający wyjazd – minimalna wymagana średnia wynosi 3,25;
  2. Dobra lub bardzo dobra znajomość języka obcego, w którym odbywać się będą zajęcia na uczelni partnerskiej (preferowane certyfikaty lub zaświadczenia potwierdzające poziom znajomości języka obcego);
  3. Działalność w kołach naukowych, działalność w organizacjach studenckich, działalność sportowa, uczestnictwo w konferencjach, publikacje, nagrody i wyróżnienia otrzymane w toku studiów, inna aktywność akademicka;
  4. Wypełnienie dodatkowych warunków kwalifikacji obowiązujących w UAM;
  5. Silna motywacja wzięcia udziału w wymianie w ramach Erasmus+ i kultura osobista zapewniające godne reprezentowanie WNoS UAM.

Przed wyjazdem stypendysta musi podpisać w uczelni dwa podstawowe dokumenty obowiązujące w programie Erasmus+: Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) i umowę dotyczącą wyjazdu i przyznania stypendium.

Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) to umowa między studentem, uczelnią przyjmującą i uczelnią macierzystą, określająca program zajęć, w których student ma uczestniczyć w uczelni przyjmującej oraz liczbę punktów ECTS za każdy przedmiot. Porozumienie zawiera wykaz przedmiotów, musisz zaliczyć w uczelni zagranicznej, aby uczelnia macierzysta mogła uznać i zaliczyć okres studiów. Ze strony WNoS dokument podpisuje Wydziałowy Koordynator programu Erasmus. Porozumienie muszą podpisać wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta (student, koordynator uczelni macierzystej oraz partner zagraniczny).

Do Porozumienia można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że wszystkie strony je zaakceptują i że będą wprowadzone w formie pisemnej.

Umowa z uczelnią dotycząca wyjazdu i wypłaty stypendium

Poza Porozumieniem należy podpisać z uczelnią macierzystą umowę, która szczegółowo określa warunki wyjazdu oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu w uczelni goszczącej, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią macierzystą itp.).

Szczegółowe informacje i dokumenty do pobrania: https://bosch.amu.edu.pl/informacje-i-dokumenty/

Wysokość stypendium programu ERASMUS jest ustalana corocznie i zależy od środków przyznanych Polsce przez Komisję Europejską. Należy pamiętać, iż stypendium Erasmusowe jest przeznaczone na pokrycie różnicy kosztów utrzymania i studiowania w kraju ojczystym i kraju przyjmującym. Na pokrycie kosztów pobytu za granicą stypendysta programu Erasmus powinien zatem poza stypendium erasmusowym przeznaczyć środki, jakie normalnie przeznacza na utrzymanie w kraju, np. dotację wypłacaną przez rodziców, otrzymywane stypendium naukowe (lub/i socjalne). Obecnie kwota stypendium wynosi ok. EURO 400 (w zależności od kraju).
UWAGA! Stypendysta Erasmusa zachowuje prawo do przyznanych mu stypendiów socjalnych i naukowych także w trakcie pobytu za granicą.

Informacje dotyczące stawek stypendialnych: https://erasmus.amu.edu.pl/wyjazdy-studentow/wyjazdy-na-studia

Jako stypendysta programu Erasmus+ jesteś zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach www.nfz.gov.pl

Część uczelni zagranicznych wymaga od stypendystów programu Erasmus+ wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia na miejscu. Aby uniknąć podwójnych wydatków, dowiedz się przed wyjazdem, jakich formalności trzeba będzie dopełnić w uczelni goszczącej.

Aby okres studiów za granicą został zaliczony na WNoS jako równorzędny, musisz dostarczyć do Administratora Programu Erasmus+ WNoS lic Agnieszki Dreger (agnieszka.dreger@amu.edu.pl; tel. 61 829 13 62) w terminie określonym w umowie stypendialnej:

Okres studiów odbytych w zagranicznej uczelni partnerskiej w ramach programu Erasmus+uznawany jest za integralną część studiów w uczelni macierzystej.
UAM uznaje okres studiów za granicą w oparciu o Europejski System Transferu Punktów (European Credit Transfer System –ECTS).
Gwarancją uznania okresu studiów w zagranicznej uczelni partnerskiej w ramach programu Erasmus+jest dostarczenie do Biura Obsługi Studenta nastęujących dokumentów:

1. Transcript of records.
Po powrocie do kraju należy przedstawić koordynatorowi wydziałowemu dokumenty wydane przez uniwersytet zagraniczny poświadczające odbycie i zaliczenie okresu studiów – oryginał wykazu zaliczeń (transcript of records) lub inny odpowiedni dokument potwierdzony podpisem i pieczęcią uniwersytetu zagranicznego.
2. Learning Agreement z USOSa.
Rozliczając sie z Erasmusa student przedstawia ostateczną wersję swojego LA (wraz ze zmianami) wydrukowaną z USOSa i podpisaną przez uczelnię goszczącą. Treść LA powinna być zgodna z Transcript of Records.
3. Karta ekwiwalencji
W języku polskim nazleży wypełnić kartę ekwiwalencji przedmiotów i zwracasz się do koordynatora wydziałowego z prośbą o zaliczenie okresu studiów za granicą do okresu studiów w uczelni macierzystej. W biurze obsługi studentów należy złożyć zatwierdzoną przez koordynatora kartę ekwiwalencji. Zaliczone przedmioty bedą wpisane do indeksu elektronicznego w języku polskim.
4. Confirmation of Erasmus Study Period
Po powrocie student przedstawia Koordynatorowi Wydziałowemu wypełnione zaświadczenie o swoim pobycie na stypendium.
5. Ankieta
Jednym z warunków rozliczenia się ze stypendium jest także wypełnienie ankiety studenta, oceniającej Twój pobyt zagraniczny.
Ankieta Studenta znajduje się na stronie internetowej Agencji Narodowej: Ankieta-studia (username: student, hasło: erazm.) Ankieta jest sumowana elektronicznie w Warszawie i tam opracowywana zbiorczo. UAM ma wgląd w liczbę nadesłanych ankiet i może monitować osoby o dopełnienie tego obowiązku.
UWAGA! Transcript of Records (oryginał lub kopia), zatwierdzona (przez Prodziekana) karta ekwiwalencji (oryginał lub kopia), zaświadczenie o pobycie, podpisany Learning Agreement oraz wypełniona prawidłowo ankieta są warunkiem rozliczenia sie ze stypendium Erasmusa u Koordynatora Wydziałowego.
Termin uzyskania zaliczenia semestru/roku przez studentów odbywających studia w zagranicznej uczelni partnerskiej, będą wyznaczone na początku roku akademickiego 2020/21. Jeżeli dotrzymanie tych terminów nie będzie możliwe ze względu na nieotrzymanie dokumentacji z uczelni przyjmującej, student musi zgłosić to Koordynatorowi Wydziałowemu w formie pisemnej.

Za granicą student musi zdobyć 30 punktów ECTS za każdy semestr studiów.
Koordynator Wydziałowy w wyjątkowych przypadkach może udzielić zgody na zmniejszenie wymaganej liczby punktów ECTS.

Przeliczanie ocen zagranicznych na polskie

Aby sprawdzić równoważność ocen zagranicznych i polskich, skorzystaj z poniższego wykazu:

Okres studiów odbytych za granicą w ramach Erasmus+ uznawany jest za integralną część studiów na WNoS. O zaliczeniu decyduje ostatecznie Wydziałowy Koordynator Programu po przeanalizowaniu wykazu zaliczeń wystawionego przez uczelnię zagraniczną (Transcript of Records).
Program zajęć w uczelni zagranicznej powinien być tak dobrany przez Ciebie,  aby unikać większych różnic programowych. W przypadku powstania różnic co do obowiązkowych przedmiotów wynikających z minimum programowego na WNoS jesteś zobowiązany zaliczyć brakujące przedmioty na uczelni macierzystej po powrocie z wymiany.

Koordynator Programu Erasmus+ na Wydziale Nauk oSztuce

Obsługa administracyjna:

- wyjazdy studenckie

Punkty ECTS

Rekrutacja